12. – 13. 5. 2022 ve Zlíně
EDUCO uspořádalo mezinárodní konferenci Na jedné lodi.
Jaká byla účast?
Byli jsme potěšeni hojnou účastí odborníků, kteří na konferenci dojeli z různých koutů České republiky. Velmi inspirující byly vstupy a přednášky kolegů jak z ČR, tak ze zahraničí – Portugalska (ANIP) a Velké Británie (Bright Start Children’s Centres, Walsall Healthcare NHS Trust, Walsall Child Development Centre, National Portage Association, NIAT). Poslechli jsme si také online vstupy zakladatele metody TAC/TOD Petera Limbricka.
Největší obdiv ovšem sklidili rodiče dětí se zdravotním postižením, kteří si během své náročné péče o děti našli čas a přišli sdílet své zkušenosti s odborníky. Opět se nám v EDUCO potvrdilo přesvědčení, že nejlepšími odborníky na děti se zdravotním postižením jsou právě jejich rodiče. Děkujeme za vaši aktivní účast, vážíme si vašeho odhodlání.
1. Den konference
Podrobně jsme se věnovali metodě Tým okolo dítěte. Zkušenost s touto metodou s námi sdíleli právě kolegové z Velké Británie, kteří s TOD pracují již řadu let a je běžnou součástí jejich poskytované služby rané péče. Sami rodiče nám vysvětlili, jak nápomocné je, když v bouři každodenních starostí o děti je „po ruce kapitán TOD“. Velkým překvapením pro nás byl také vstup kolegyň z Portugalska, kde inkluze není pouze teoretický pojem, ale již běžná praxe.
2. Den konference
Druhý den přiblížil problematiku přetížení rodičů. Dotkli jsme se hloubky tohoto problému skrze výpovědi rodičů i terapeutů. Zaznělo mnoho praktických doporučení, která mohou aplikovat v každodenním životě nejen rodiče, ale i odborníci. Péče o své vlastní zdroje je zkrátka téma nás všech😊.
„Děkuji za možnost zúčastnit se konference Na jedné lodi. Opět to byla příležitost setkání s odborníky, kteří aktivně při své práci využívají metodu Tým okolo dítěte. Ze všech příspěvků bylo zcela zřejmé, že všechny aktivity odborníků musí vycházet z potřeb dítěte a jeho rodiny. Je třeba si toto stále znovu uvědomovat. Dítě a jeho potřeby pak přivádí jednotlivé odborníky k jednomu stolu, aby porozuměli, sdíleli, plánovali a vyhodnocovali to, co pomůže dítěti v maximální možné míře prožít pěkný život.“
„Vše se mi líbilo. Hlavně naslouchání všech přítomných, to se ne vždy děje, příjemné prostředí:).“
„Pěkně to vše klaplo, moderátorka držela čas, mělo to spád.“
„Potěšující bylo, že v diskuzích byli největší experti a tím jsou rodiče.“
„Obsah konference byl výborný a je úžasné, že jsme mohli slyšet i zahraniční odborníky.“
„Úžasná organizace a velice příjemné prostředí pro mě jako účastníka.“
„Inspirace je veliká, o metodu TOD se budu dál zajímat.“
„Vnímám EDUCO jako organizaci, která hýbe tématem, už jsou patrné výsledky.“
„Vše super, dostatek informací a možnost se zeptat na cokoliv.“
„Oslovila mě ještě více mezioborová spolupráce a náhled rodičů na jejich potřeby.“
„Nejvíce mě zaujal druhý den konference, protože to je téma, které mě nejvíce provází v mé práci.“
Co si z konference odnáší EDUCO?
- Opětovné potvrzení toho, že rodiče jsou největšími odborníky na své děti.
- Metoda TOD je užitečná a efektivní forma mezioborové spolupráce odborníků a rodičů.
- Ujištění v tom, že vzájemné sdílení informací a zkušeností je nenahraditelná inspirace pro naši práci.
- Pečovat o rodiny je naše práce. Abychom ji dělali kvalitně, musíme pečovat také sami o sebe.
- Témata, na kterých budeme v EDUCO nadále pracovat. Naším záměrem je zkvalitňovat služby v organizaci a zvýšit kvalitu služeb i mimo ni. Potěší nás, když se k nám přidáte.
Komu patří poděkování?
- Rodičům dětí se zdravotním postižením
- Odborníkům z ČR a zahraničí
- Moderátorce, tlumočníkům, technikům, UTB
- Partnerům
- Dobrovolníkům
- Dodavatelům
Před konferencí:
12. – 13. 5. 2022 ve Zlíně
EDUCO pořádá mezinárodní konferenci určenou nejen odborníkům z rané péče, ze zdravotnictví a školství, ale i rodičům dětí se zdravotním postižením. Konference proběhne na Univerzitě Tomáše Bati, Štefánikova 5670 (U18).
Témata:
- Praxe metody Tým okolo dítěte (TOD) ve Středisku rané péče EDUCO Zlín
- Zkušenosti rodičů a odborníků s metodou TOD
- Podoby mezioborové spolupráce v zahraničí (Velká Británie, Portugalsko)
- Začlenění dětí se zdravotním postižením do kolektivu v MŠ
- Péče o vlastní zdroje (téma vyčerpání rodičů a jeho prevence)
Pozvánku můžete stáhnout zde.
Program konference můžete stáhnout zde.
Bude zajištěno:
- Mluvčí z ČR i zahraničí
- Tlumočení
- Občerstvení
- Večerní afterpárty
Aktuální informace…
Vzhledem k zájmu ze strany zahraničních partnerů budeme celou konferenci streamovat v anglickém jazyce přes FB Střediska rané péče EDUCO Zlín. Akce bude natáčená i fotografovaná.
Parkování posluchačům nezajišťujeme. Své automobily můžete zaparkovat na veřejných (placených) parkovištích poblíž UTB U18 – např. u Obchodního domu, na ulici Hradská či pod Kongresovým centrem.
Doporučujeme vám, abyste si při registraci vyzvedli tlumočnická sluchátka, jelikož krátká část panelových diskuzí proběhne také v portugalštině.
Dress code není na konferenci stanoven.
Na co se můžete těšit?
Náplní konference budou přednášky o tom, jak probíhá mezioborová spolupráce v praxi v České republice a v zahraničí. Hlavní hosté přijedou z České republiky, Portugalska a Velké Británie. Hosté z Nizozemí se k naší lítosti konference nezúčastní (prioritně se zabývají pomocí spřáteleným organizacím na Ukrajině). Součástí budou také panelové diskuze odborníků a rodičů, kteří metodou TOD prošli se svým dítětem. Posluchače tak seznámí se svými zkušenostmi s touto ojedinělou metodou.
Připravujeme workshopy
Jedním z častých výstupů setkání TOD je téma vyčerpání rodičů. Část programu konference je proto určena přímo rodičům dětí se zdravotním postižením. Pro rodiče připravujeme workshop šitý na míru. Na workshopu budou mít rodiče příležitost načerpat rady a tipy, jak s tímto problémem zatočit. Kapacita workshopu pro rodiče je z důvodu prostor omezena na 30 osob. Více informací o workshopu se dozvíte zde.
Pro odborníky připravujeme workshop na téma, jak podpořit rodiče v těžkých životních situacích. Rodiče často otevírají na konzultacích téma vlastního vyčerpání. Na workshopu se budeme této problematice podrobně věnovat. Ukážeme si, jak může vypadat vhodná podpora pro takovou klientskou rodinu. Kapacita workshopu pro odborníky omezena není, nicméně je nezbytná registrace předem do 27. 4. 2022. Více informací o workshopu se dozvíte zde.
Věděli jste, že?
Principy mezioborové spolupráce přeneslo EDUCO z Velké Británie, kde s metodou Team Around the Child přišel její autor Peter Limbrick. V Čechách má metoda název Tým okolo dítěte, neboli TOD. Cílem této metody je propojení odborníků z oblasti školství, zdravotnictví a sociálních služeb tak, aby společně vytvořili ucelenou podporu pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením.
Proč je téma mezioborové spolupráce důležité?
U mnoha diagnóz je mezioborová spolupráce odborníků žádoucí, v praxi k ní však dochází jen zřídka. Každý specialista jedná s rodiči samostatně na pravidelných kontrolách či návštěvách a rodič je tak často ten, kdo předává informace od jednoho odborníka druhému, aniž by jim sám dobře rozuměl. „Stávalo se nám, že jsme od dvou odborných lékařů dostali protichůdné informace. Nevěděli jsme, jak se rozhodnout,“ vysvětluje maminka Matěje. Právě této situaci se snaží metoda TOD předcházet. Principem metody je setkání všech specialistů u jednoho stolu. V jeden den se tak setkají rodiče například s pediatrem, neurologem, psychologem, speciálním pedagogem či logopedem. Všichni mají možnost pobavit se společně o potřebách dítěte a vytvořit ucelený plán podpory, kterým se rodiče i odborníci budou řídit. V ČR je metoda Tým okolo dítěte ojedinělá a EDUCO ji nabízí svým rodinám od roku 2017.
Večerní afterparty
Součástí konference Na jedné lodi bude také večerní program ve Wine & Food Shop Lavite, ve kterém načerpáte příjemnou italskou atmosféru. Těšit se můžete na neformální setkání odborníků z České republiky i ze zahraničí. Společně ochutnáme kromě výborného vína také skvělé občerstvení, k poslechu zahraje klavírní doprovod. Pokud vám bude přát štěstěna, tak si sebou domů odnesete i malé překvapení.
Cena večerního programu s ochutnávkou vína včetně občerstvení je 650,-Kč.
Adresa: Lešetín II 7147
Program:
18.00 – zahájení
18.30 – raut
18.45 – pěvecké vystoupení Andrejky Malaníkové
19.00 – zahájení ochutnávky vína
19.15 – začátek benefiční soutěže
21.00 – vyhlášení vítězů benefiční soutěže
22.00 – ukončení afterparty
Dress code není na konferenci ani na afterparty stanoven.
Konferenci pořádáme v rámci projektu „Rozvoj a profesionalizace služby rané péče“, registrační číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/19_098/0015225, díky podpoře Evropské unie, Evropského sociálního fondu, Operačního programu zaměstnanost a dále díky podpoře státního rozpočtu.
V případě nepříznivé covidové situace proběhne konference online. Budeme se řídit platnými vládními opatřeními. Další informace ke konferenci průběžně zveřejníme.